sobota 23. októbra 2010

Hviezdne nebo

Efektné, moderné, krásne, úsporné osvetlenie interiéru či už Vášho domova alebo akýchkoľvek iných priestorov. Automaticky dodá neopakovateľnú atmosféru. Hviezdne nebo!

Áno, reč je o hviezdnom nebe, ktoré je stále čím ďalej tým viac využívaným a obľúbeným dekoračným osvetlením. Najväčší dopyt je po hviezdnom nebe na báze optických vlákien, no možnosti tvorby hviezdneho neba sú širšie ako si viete predstaviť. Na Vašom strope totiž môžu svietiť hviezdy z krištáľov Swarovski.


Hviezdne nebo vie vyčarovať atmosféru ako žiadne iné osvetlenie. Hodí sa napr. do obývačky - pre efektné večerné podsvietenie, do spálne - pre vytvorenie tej správnej atmosféry, do detskej izby Vašej ratolesti - pre pokojné zaspávanie, do kúpelne - pre mimoriadny zážitok z relaxácie pod blikajúcimi hviezdičkami, do sauny, do reštaurácií, do hotelov, na recepcie, na rôzne podujatia, na terasy, závesy...využitie je nesmierne široké. Na Vás je teda už len výber miesta, kde bude Vaše hviezdne neboa výber dizajnu a počtu hviezdičiek, ktoré Vám budú svietiť vo farebnom prevedení, v akom si len zaželáte.


pondelok 5. októbra 2009

LED OSVETLENIE OBÝVAČKY

Obývačka je časťou nášho domova, kde trávime veľa času nie len my, ale i naše návštevy, známi a rodina. Je vizitkou každého hostiteľa, no taktiež miestom relaxu po namáhavom dni. Pre toto všetko by sme mali upriamiť pozornosť i na faktory, akými sú príjemná atmosféra, osvetlenie, ktoré nenamáha naše oči, či už pri čítaní, práci alebo pozeraní televízie, ale i nemenej podstatný dizajn.

Prežitkom, na ktorý môžeme dnes už pokojne zabudnúť, je umiestnenie jedného centrálneho svietidla – lustra. Omnoho vhodnejšie, a tak isto viac oku lahodiace, je zvolenie viacerých menších, no zato výkonnejších svietidiel s reguláciou osvetlenia a možnosťou samostatného rozsvecovania.


HLAVNÉ OSVETLENIE
Snáď najpoužívanejšími svietidlami, ktoré majú spĺňať funkciu hlavného osvetlenia sú klasické bodové svietidlá. Pre dostatočné osvetlenie by ste boli normálne nútení používať 35 – 50W halogénové žiarovky. No ako sami môžete uznať, ich spotreba je stále privysoká a keďže dokonca aj veľká časť elektrickej energie sa mení na teplo, najjodporúčanejšími sú jednočipové 5W LED žiarovky, ktoré ponúkajú rovnakú svietivosť ako 35W halogénová žiarovka. Čiže veľká úspora elektrickej energie a vysoká životnosť (až 100 000 hodín) šetrí i vaše peňaženky.
Najnovším prírastkom do nášho sortimentu sú ACTIVE LED 10W, ktoré plnia funkciu žiarovky a zároveň elegantného a moderného svietidla. Svietivosť ACTIVE LED sa pohybuje na úrovni 75W žiarovky, Použitím ACTIVE LED dosiahneme použitie menšieho počtu svietidiel na rovnakú svietivosť, pričom nieje strop posypaný veľkým počtom svietidiel, čo pôsobí vzhľadom na prevedenie svietidla omnoho estetickejšie.


POZOR!!!
Veľmi veľkou chybou je použitie nadmerného množstva ledkovych žiaroviek, ktorých spotreba sa pohybuje síce rádovo v oblasti 1W – 3W, no ich svietivosť je na úrovni 10W – 15W žiarovky! Pri niektorých nami otestovaných žiarovkách klesla svietivosť už po krátkej dobe svietenia, nehovoriac o úplnom výpadku niektorých LED žiaroviek.


DEKORAČNÉ OSVETLENIE
Úlohou ostatných svietidiel je podčiarknuť celkové dizajnové usporiadanie interiéru, poskytnúť tlmené dekoračné osvetlenie vhodné pre oddych. Spôsobov, ako si spríjemniť atmosféru Vášho domova osvetlením je nespočetne veľa. Častým spôsobom dekorácie je tzv. podsvietenie, na čo sa zväčša požívaju krátke 50cm neónky. Podsvietenie je efektná dekoratívna možnosť, ale existuje omnoho rozumnejšie, modernejšie a čo je najdôležitejšie - omnoho flexibilnejšie riešenie. Týmto riešením je použitie LED flexi pásov.


LED flexi pásy môžeme klasifikovať na :
 • jednofarebné - biela, červená, modrá, zelená...

 • RGB – Vy si nastavíte farbu svetla podľa nálady jednoduchým zadaním voľby na diaľkovom ovládači
LED flexi pásy čoraz častejšie využívame taktiež na podsvietenie plazmových a LCD televízorov, vďaka čomu naše oči netrpia prílišným namáhaním sa.

piatok 21. augusta 2009

FLEXI LED PÁSY 5 MVďaka flexibilným LED pásom je možné realizovať veľmi efektné a moderné osvetlenie predmetov a priestoru, pričom samotný zdroj svetla sa zabuduje do vitríny alebo podstavca. 

Montáž LED pásov je úplne prozaická, a to vďaka tomu, že zo zadnej strany pásu je po celej dĺžke samolepiaca vrstva. Pri použití RGB (red – green - blue) – trojfarebných systémov je možné zvoliť si akýkoľvek odtieň farby svetla, aký sa Vám len zapáči. 5 metrové flexi LED pásy obsahujú po svojej dĺžke 300 „lediek“ – diód, a čo je úžasné konečnú dĺžku si určujete Vy podľa Vašich potrieb! A to nasledovne: skracovať LED pás je možné o každých 5 cm, čo predstavuje 3 „ledky“. Napájať môžete opäť veľmi jednoducho, a to tak, že sa priletujú ďalšie a ďalšie LED pásy podľa dĺžky, aká Vám vyhovuje. Oddelené časti sú ďalej normálne funkčné. Čiže žiaden efekt vianočnej reťaze na stromčeku, keď s prvou žiarovkou vypade celý rad ostatných.Úplnou samozrejmosťou je zakúpiť si vodotesné flexi LED pásy, ktoré sú zaliate v priezračnom flexibilnom púzdre. Tak môžete efektne nasvietiť kúpeľňu, jazierko, bazén, exteriér a podobne.


Na riadenie farby, intenzity či svetelných efektov je možné prikúpiť si RGB kontroler, vďaka ktorému si namiešate odtiene najviac vyhovujúce pre Váš interiér, či exteriér.

V minulosti boli dostupné len modely flexi pásov, ktoré mali samostatné čipy pre jednotlivé RGB farby (pre červenú, zelenú a modrú). Svetlo z nich pôsobilo rušivo, a tak sa na zmiešanie farieb používalo mliečne sklo. To ale značne klesal svetelný výkon ale i celkový konečný efekt.

utorok 4. augusta 2009

Podlahové / nástenné osvetlenie
LED žiarovky sú vďaka svojej životnosti veľmi často používané pre osvetlenie schodov. K tomu sa priraďuje osvetlenie podlahové, či nástenné. Keďže nejde o veľké a takpovediac nespratné 230 voltové aplikácie, napájanie je na napätie iba 12 V.LED podlahové / nástenné osvetlenie je presvedčivé svojim čistým dizajnom a najmodernejšou technológiou. Takéto svietidlá sú pochôdzne, t.j., že po nich môžete chodiť až do váhy 150 kg. Ďalšou výhodou je , že tieto svietidlá sú vodotesné, čiže sú vhodné i na umiestnenie do kúpeľní a nehrozí žiadne riziko pri čistení, a teda sú vhodné ako pre interiérové, tak i pre exteriérové použitie. 


Tieto malé žiarovky svietia nabielo (studená biela) alebo namodro. Pričom set týchto žiaroviek je predávaný spolu s transformátorom napätia (z 230 V na 12 V). 

Osvetlenie schodov má veľký význam najmä v noci. Preto namiesto obyčajného vypínača sa môžete samozrejme rozhodnúť pre senzor, ktorý zaznamená pohyb a automaticky sa svetielka na schodisku rozsvietia, alebo sa rozsvietenie dá naprogramovať pomocou súmrakového, či časového senzora.


pondelok 3. augusta 2009

Porovnanie LED žiarovky a halogénovej žiarovky

Možno sa pýtate, čo Vám prinesie nákup LED žiaroviek, keď sú o toľko drahšie ako tie obyčajné, na ktoré ste odmalička zvyknutí. Ponúkame Vám prehľadný rozpis rozdielov medzi takou LED žiarovkou a halogénovou žiarovkou, ktoré dávajú rovnaké množstvo svetla.


ÚSPORA
LED žiarovka bude svietiť 23 rokov (keď počítame, že denne svietime 6 hodín a životnosť sme ešte k tomu aj obmedzili na 50 000 hodín, niektoré LED žiarovky totiž dosahujú podstatne vyššiu životnosť), pričom halogénovú žiarovku za tú dobu treba vymeniť viac ako 23 krát!!!
To znamená, že ak kúpite jednu LED žiarovku za 24 €, ušetríte 22 € len na počiatočnej investícii.
Teraz vypočítame koľko ušetríte na elektrickej energii. Za tú dobu, ako svieti jedna LED žiarovka ušetríte iba na energii 264 € (Ročne na energii ušetríte iba na jednej LED žiarovke 11,461 €.)
V konečnom dôsledku to znamená, že zaobstaraním jednej LED žiarovky namiesto halogénovej žiarovky ušetríte 286 € .
Návratnosť investície do LED zabezpečená úsporou elektrickej energie vyjadrená v čase je 2 roky. Pre porovnanie za tých 23 rokov, čo LED žiarovka vydrží, za elektrickú energiu spolu s investíciou na nákup zaplatíte 67,654 €, pričom pri halogénovej žiarovke za elektrickú energiu spolu s investíciami do každoročného menenia žiaroviek (i keď počty ukazujú, že halogénová žiarovka nemá životnosť ani jeden rok pri svietení 6 hodín denne) zaplatíte 353,527 €! Ročne to znamená zaplatiť (energia + investícia) pri LED: 2,9 €, halogénová: 15,4 €.
Alebo ak chcete, dá sa na to pozrieť aj inak: pri LED zaplatíte prvé dva roky po 13,898 € a potom ďalšie roky už len 1,898 €.
Čiže ako sami vidíte, stále ste len v pluse.
(UPOZORŇUJEM ! Výsledné hodnoty vznikli tak, že my sme počítali s priemernou cenou kvalitnej LED žiarovky a priemernou cenou halogénovej žiarovky. Je možné stretnúť sa s rozličnými cenami, tým pádom hodnoty sa môžu odchyľovať, a to i následkom toho, že lacné LED žiarovky majú o dosť nižšiu životnosť.)

streda 29. júla 2009

Podsvietenie stropu


Ak chcete vytvoriť vo Vašom príbytku alebo podniku neobyčajnú atmosféru, chcete vytvoriť moderný, tlmený, romantický, upokojujúci alebo iný svetelný efekt, s pomocou LED osvetlenia a sadrokartónu sa dajú vyčarovať aj tie najzložitejšie tvary a splniť náročné dizajnérske požiadavky

Váš strop, poličky, či akákoľvek časť Vášho interiéru môže byť ušitá na mieru práve podľa Vašich predstáv, potrieb a vkusu. Výberom vhodných LED produktov môžete dosiahnuť nezabudnuteľný svetelný efekt.

Pre inšpiráciu sme použili horeuvedené obrázky, na ktorých môžete vidieť sadrokartónom znížené a LED osvetlením nasvietené stropy, bočné steny a poličky. Pri takýchto aplikáciách sa najčastejšie používajú flexi pásy a jednočipové LED žiarovky (s jednou diódou), pričom odporúčaná je 12 voltová inštalácia. Dôvodom je, že pri 230 V, kvôli kolísavosti napätia, klesá životnosť žiaroviek. Taktiež vplyvným prvkom na životnosť, ktorý stojí za zváženie, je kvalitné trafo.

streda 22. júla 2009

LED - jasná budúcnosť

Aj keď si to väčšina z nás neuvedomuje, prežívame technologický skok, takpovediac revolúciu v osvetlení. 

V roku 1879 bol vydaný patent na žiarovku a v roku 1926 na bielu žiarivku. Hoci pracovala na tom istom princípe, aj tak veľkou revolúciou bola halogénová žiarovka. Čo už potom LED žiarovka? Tá pracuje na základe úplne iného procesu, vďaka ktorému dokážeme ušetriť 90% energie, čo znamená 90% nákladov na ňu. Znamená to ďalej tiež šetrenie našej Zeme, ktorá to čím ďalej, tým viac potrebuje...takto by som mohla pokračovať ešte veľmi dlho. LED žiarovky majú totiž veľmi veľa výhod oproti iným svetelným zdrojom. Uvedomuje si to stále viac ľudí, čo je vidieť na vzrastajúcom záujme o ne.

Ako bolo vyššie spomenuté o revolúciu sa jedná preto, lebo LED využíva na vyžarovanie svetla úplne iný fyzikálny proces, než využívali svetelné zdroje doteraz. LED patria do skupiny tzv. SSL zdrojov - Solid State Lighting, čiže "svetlo z pevnej hmoty", t.j. proces prebieha na úrovni elementárnych častíc.

Pre porovnanie, žiarovka funguje na princípe žiarenia rozžeraveného telesa, žiarivka na princípe ožarovania luminoforu na trubici ultrafialovým svetlom, ktoré vzniká kolíziou elektrónu s atómom plynu v trubici.
Ďaľším SSL zdrojom, s ktorým sa o pár rokov začneme stretávať, je napr. OLED.

Farba svetla

Prečo biele LED žiarovky svietia namodralo či nazelenalo?

Častým argumentom proti LED osvetleniu je, že LED žiarovky svietia príliš chladne, či svietia nazelenalo alebo namodralo. Áno, je to tak. Mnohokrát sa môžete strenúť s takýmito LED žiarovkami, ale i nemusíte. Dnes je LED technológia vyspelá natoľko, že ponúka množstvo farebných odtieňov. Ak máte záujem jednoducho len o normálne biele svetlo, môžete sa rozhodnúť pre studenú bielu, dennú bielu alebo teplú bielu.
Zatiaľ neexistuje "od prírody" biela LED. Biele LED sa momentálne vyrábajú z modrých LED, pridávaním zlúčenín fosforu a využitím určitého optického klamu.

No čo je dôležité, zafarbenie svetla je opäť spojené s kvalitou technológie úpravy, ako aj plánovaná, t.j. nízka cena výrobku. S namodralým a nazelenalým bielym svetlom sa preto stretnete najmä u už spomínaných hypermarketových svietidiel, kde je čo najnižšia spotrebiteľská cena alfou a omegou.

utorok 21. júla 2009

LED osvetlenie - kvalita a úspora

LED osvetlenie = kvalita ruka v ruke s úsporou


LED osvetlenie má veľa výhod, ktoré sa týkajú jeho životnosti, dekoračnej a ekonomickej efektívnosti. Z hľadiska svetelného efektu je LED technológia a optické vlákna číslo jeden pri zvládaní i tých najzložitejších dizajnérskych projektov, či dekorácií.
LED majú extrémne dlhú životnosť, a to najpríjemnejšie na tom všetkom je , že tieto výhody idú ruka v ruke s úsporou vašich peňazí.

Určite sa pýtate: "Koľko teda ušetrím?" Veľa a viac... Najviac zo všetkých svetelných zdrojov. Prvotná investícia je samozrejme značne väčšia ako pri tradičných žiarovkách, no pravdou je, že čo investujete do kvality, nikdy neoľutujete. Predstavte si, že raz investujete, ale vysoká miera úspornosti LED svietidiel Vám zabezpečí návratnosť investície už do niekoľkých mesiacov a potom už ste len ziskový. Každý mesiac sa Vám vráti viac ako 90% nákladov na elektrickú energiu.

Pre porovnanie súčasná biela LED vyžiari 70-160 lm/W, úsporná žiarivka 48-65 lm/W, halogénová žiarovka 16-22 lm/W, obyčajná žiarovka cca 15 lm/W. Napr. jedna 5W reflektorová LED v pohode nahradí 35W / 230V halogénový reflektor! (lm/W, t.j. veľkosť svetelného toku - množstvo svetla/ elektrická energia)

Ale pozor- nie je LED ako LED! Pri zaobstaraní LED osvetlenia sa vždy, ako to platí pri väčšine vecí v živote, oplatí investovať do kvality. Môžete sa stretnúť s LED žiarovkami od rôznych výrobcov a teda i rôznej kvality, rôznymi hodnotami svetelného toku, ktoré podradní výrobcovia prinajlepšom ani radšej neuvádzajú. S týmto prípadom sa môžete stretnúť pri hypermarketových LED svietidlách. Preto Vám odporúčam odovzdať sa do rúk odborníkom a predajcom, pre korých nízka cena nie je alfou a omegou, prečo nakúpiť práve u nich. V tomto prípade neušetríte, jednoznačne len prerobíte.

Skutočne sa LED žiarovky nezahrievajú?

Skutočne sa LED žiarovky nezahrievajú?


Veľakrát sa môžeme stretnúť s tvrdením, že LED žiarovky sa nezahrievajú. Mnohí predajcovia sa i týmto argumentom snažia predať LED produkty, no ich tvrdenie , i keď má svoje opodstatnenie, nie je podložené faktom. Realita je v skutočnosti trošku iná.

Pokiaľ hovoríme o supervýkonných LED žiarovkách – áno- môžeme postrehnúť vznik tepla. Môžeme povedať, že LED žiarovky sa zahrievajú, no teplo, ktoré produkujú je zďaleka neporovnateľné s klasickými žiarovkami. LED žiarovky používajú elektrickú energiu, teda je logické, že pri premene elektrickej energie na svetelnú vznikajú isté, v našom prípade úplne minimálne, straty v podobe produkcie tepla. Dobre navrhnuté LED svietidlo sa nezohreje na viac než cca 40°C, pri výkone 1 - 3 W. Pre porovnanie svietidlo s 50W halogénkou sa môže zohriať aj na vyše 100°C, samotná žiarovka aj na 230°C!

Výhody LED svietidiel

Výhody LED svietidiel

 • Úspora nákladov na elektrickú energiu
Viac ako 90% úspora nákladov na elektrickú energiu s návratnosťou investície do 1 roka.

 • Jedinečný dizajn a široká škála efektov
 • Priemerná životnosť LED svietidiel až 100 000 hodínU žiariviek je obvyklý údaj 8000 – 12000 hodín a u klasických žiaroviek 1000 – 2000 hodín. 

 • Úspora energie a CO2
 • Minimálny vývin tepla


 • Ďalšou výhodou je nízka teplota. LED majú vysokú účinnosť a odpadové teplo sa premení podstatne menej energie ako u kompaktných žiariviek alebo klasických žiaroviek. Napriek tomu je potrebné LED čipy účinne chladiť, čo je veľkým nedostatkom lacných LED žiaroviek od niektorých ázijských výrobcov, ktorým sa ale naša spoločnosť širokým oblúkom vyhýba, a v kombinácii so zle navrhnutým napájacím zdrojom, ktorého správna konštrukcia je pre LED veľmi dôležitá, je potom životnosť žiarovky výrazne kratšia.

  • Nevzniká stroboskopický efekt
  • LED čipy sú odolné voči otrasom
  • Bodové i plošné svietenie
  • Okamžitý štart osvetlenia na 100% výkonu
  Hlavným nedostatkom kompaktných žiariviek je doba nábehu do plnej intenzity, ktorá môže byť až niekoľko minút, takže tam, kde je potreba často osvetlenie zapínať a vypínať, sú kompaktné žiarivky nepoužiteľné. LED žiarovky sa rozsvietia okamžite do plnej intenzity.

  • Neobsahujú žiadne škodlivé látky a plyny
  • Neprodukujú UV žiarenie
  • Vysoký merný výkon: 107 lm/W
  • Index podania farieb dosahuje RA=75
  Index vyjadruje ako dokáže ľudské oko rozoznať rôzne farby. Čím vyšší je index podania farieb, tým viac farieb vo farebnom spektre dokážeme zaznamenať.

  • Univerzálne napájacie napätie: 100-250V-60Hz alebo 24V
  • Variabilita rozmerov svietidla
  • Možnosť napájania fotovoltaických panelov